Как работи допълнителното задължително пенсионно осигуряване?

Вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване се превеждат от работодателя по сметка в НАП, която ги прехвърля в избрания от вас пенсионен фонд. Пенсионноосигурителните дружества и пенсионните фондове са отделни юридически лица. Пенсионните фондове не отговарят с активите си (натрупаните средства на осигурените лица) за евентуални загуби от дейността на пенсионното дружество.

Средствата в пенсионните фондове се натрупват и инвестират съгласно изискванията на Кодекса за социално осигуряване (КСО). Спазват се принципите на качество, надеждност, ликвидност, доходност и диверсификация. Кодексът определя инвестиционните инструменти и поставя ограничения за инвестиране пред пенсионните дружества с цел да се защитят интересите на осигурените лица.

Съгласно КСО за универсалния и професионалния пенсионен фонд са установени и изисквания за постигане на минимална доходност от инвестиране на средствата на фонда. Ако реализираната от пенсионното дружество доходност падне под минималната, дружеството е задължено да допълни средствата по индивидуалните партиди на осигурените лица до минималната доходност със средства от специално формирани резерви във фонда и в дружеството.

Основната цел на инвестиционната политика на пенсионноосигурителните дружества е запазване на покупателната способност на средствата в осигурителните партиди чрез реализиране доходност над равнището на инфлацията в дългосрочен план.

block image

Считано от 01.07.2004 г. активите на фондовете и, съответно, средствата в индивидуалните партиди на осигурените лица, се отчитат в лева и в дялове. Дяловете са пропорционални равни части от нетните активи на съответния пенсионен фонд. Определят се, като стойността на нетните активи на пенсионния фонд към края на предходния работен ден се раздели на общия брой на дяловете във фонда към края на същия ден. Размерът на средствата, натрупани по индивидуалната партида на всяко осигурено лице, се определя като произведение от броя дялове и стойността на един дял за съответния работен ден. Доходът от инвестирането на средствата се разпределя ежедневно по индивидуалните партиди на осигурените лица пропорционално на притежавания от тях брой дялове.

Въпроси и отговори за допълнителното пенсионно осигуряване

Задължително ли е да се осигурявате в универсален пенсионен фонд и професионален пенсионен фонд?

arrow
Ако сте роден след 31.12.1959 г., вие задължително се осигурявате, освен във фонд „Пенсии” на Държавното обществено осигуряване (I стълб - Държавно обществено осигуряване), и в Универсален пенсионен фонд за втора пенсия (II стълб – Допълнително задължително пенсионно осигуряване). 
Родените след 31.12.1959 г. имат възможност да се осигуряват и в Професионален пенсионен фонд,  ако работят при условията на I или II категория труд.
Лицата, родени преди 01.01.1960 г., се осигуряват само във фонд „Пенсии” на Държавното обществено осигуряване (I стълб - Държавно обществено осигуряване) и имат възможност да се осигуряват и в  Професионален пенсионен фонд (II стълб - ППФ), ако работят при условията на I или II категория труд.
Дейностите от I и II категория труд са описани подробно в Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране (посл. изм. и доп. ДВ, бр. 64 от 2001 г.). За повече информация, виж Кодекса за социално осигуряване.

Кога и как трябва да изберете универсален пенсионен фонд?

arrow

Кога е най-подходящо да започнете да правите вноски за допълнително доброволно пенсионно осигуряване?

arrow