Допълнителни възможности за по-висока пенсия

Научете какви са допълнителните възможности за по-висока пенсия.

Доброволно пенсионно осигуряване

Осигуряването в доброволен пенсионен фонд е един от най-достъпните и гъвкави начини да си осигурите желания жизнен стандарт след пенсиониране. Това е доброволна форма на пенсионно осигуряване, която ви дава възможност за спестяване на средства за пенсия, допълваща пенсията от първи и втори стълб, така че да получите желания от вас доход след пенсиониране.

Вноските могат да бъдат лични, внесени от работодател или в полза на трето лице. При лични вноски вие избирате размера на средствата, които да заделяте (фиксирана сума или процент от месечното ви възнаграждение) и честотата на вноските (например всеки месец, на три, шест месеца и/или еднократни).

Вноските в доброволния пенсионен фонд се натрупват във ваша лична партида и се инвестират от пенсионното дружество, на което са поверени, така че да реализират доходност за годините, когато ще разчитате на тях.

block image - Доброволно пенсионно осигуряване

Натрупаните средства по индивидуалната ви осигурителна партида от лични вноски можете да изтеглите по всяко време, без ограничения, включително и преди придобиване право на пенсия.

Направените от вас вноски в доброволен пенсионен фонд намаляват годишната ви данъчна основа с до 10%.

Всяко лице, навършило 16 г., има право на допълнително доброволно пенсионно осигуряване.

Ако сте роден преди 01.01.1960 г., участието в доброволен пенсионен фонд е единствената ви възможност да се включите в пенсионна схема, основана на капиталов принцип. Това означава да имате своя индивидуална пенсионна партида, управлявана на капиталов принцип, средствата в която са лично ваши, натрупват се във времето, инвестират се и носят допълнителен доход.

Разбира се, съществуват и други възможности да си осигурите по-високи доходи в годините след пенсиониране, като всяка от тях носи своите характеристики по отношение на риск и доходност.

 

Плюсове

  • Акумулиране на средства за късните години
  • Възможност за добра доходност
  • Ликвидност
  • Данъчни облекчения
  • Гъвкава форма на осигуряване - възможност за промяна на размера и честотата на вноските
  • Средствата по ДПФ не подлежат на запор и се унаследяват

 

Минуси

  • Няма гарантирана доходност
  • Инвестиционният риск се носи от осигуреното лице

Въпроси и отговори за допълнителното пенсионно осигуряване

Задължително ли е да се осигурявате в универсален пенсионен фонд и професионален пенсионен фонд?

arrow
Ако сте роден след 31.12.1959 г., вие задължително се осигурявате, освен във фонд „Пенсии” на Държавното обществено осигуряване (I стълб - Държавно обществено осигуряване), и в Универсален пенсионен фонд за втора пенсия (II стълб – Допълнително задължително пенсионно осигуряване). 
Родените след 31.12.1959 г. имат възможност да се осигуряват и в Професионален пенсионен фонд,  ако работят при условията на I или II категория труд.
Лицата, родени преди 01.01.1960 г., се осигуряват само във фонд „Пенсии” на Държавното обществено осигуряване (I стълб - Държавно обществено осигуряване) и имат възможност да се осигуряват и в  Професионален пенсионен фонд (II стълб - ППФ), ако работят при условията на I или II категория труд.
Дейностите от I и II категория труд са описани подробно в Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране (посл. изм. и доп. ДВ, бр. 64 от 2001 г.). За повече информация, виж Кодекса за социално осигуряване.

Кога и как трябва да изберете универсален пенсионен фонд?

arrow

Кога е най-подходящо да започнете да правите вноски за допълнително доброволно пенсионно осигуряване?

arrow